Nationell konferens för oljeskadeskydd

Den 19-20 november 2025 är det dags för årets konferens. Årets värdar är MSB och Kustbevakningen. I år kommer konferensen vara på Elite Grand Hotel i Norrköping.

Konferensen syftar till att ge en aktuell överblick av utvecklingen och utmaningarna inom oljeskadeskyddet samt att föra en strategisk dialog om framtida prioriteringar. Konferensen är en viktig del av Nationell samverkansgrupp för oljeskadeskydd (NSO) arbete med att stärka Sveriges beredskap mot föroreningsolyckor till sjöss.

Målgrupp

Konferensen är öppen för alla berörda aktörer, oavsett om det är en kommun, ett privat företag, en frivilligorganisation eller en myndighet som har en roll före, under eller efter en händelse med utsläpp av olja till sjöss och på strand.

Anmäl dig till konferensen 2025

Nu är anmälan till konferensen för 2025 öppen. Platserna är begränsade, vilket kan innebära en prioritering av deltagare vid behov.

Bekräftelser på intresesanmälan görs inom en vecka, men vänta med att boka resa och boende tills du fått en bekräftelse. Ni står själva för era reskostnader.

Om du har frågor om din anmälan kontaktar du Emelie Leuenberger per epost emelie.leuenberger@msb.se

Skicka din intresseanmälan för deltagande

Sista anmälningsdag är 10 oktober. Arrangörer undanbeder sig frågor om marknadsföring vid denna konferensen.

Program

Syftet med konferensen är att få en aktuell helhetsbild av utvecklingen och utmaningar samt att föra en strategisk dialog om framtida prioriteringar.

Moderator för konferensen är Mattias Lindholm från Kustbevakningen.
Invigningstalare är Elisabeth Braw från Atlantic Council, expert på maritim säkerhet, NATO och hybridkrigföring.

Preliminärt program 2025

  • Granskning av statens arbete med miljöräddning till sjöss, Anna Forsström, Riksrevisionen.
  • Nationell riskbild – NSO:s uppdaterade rapport, Björn Forsman, RISE.
  • Kartläggning av lokal och regional oljeskyddsberedskap, Nina Engdahl, Attityd.
  • Samtal om adekvat förmåga på olika nivåer och hur vi kan hantera stora utsläppshändelser tillsammans.
  • Olycksåret 2025 – genomgång av nationella och internationella händelser, Kalle Isaksson, Kustbevakningen och Jonas Pålsson, Havs- och vattenmyndigheten.
  • Tema miljö:
    • Miljöuppföljning efter Marco Polo-utsläppet (Elsa Eneman, Länsstyrelsen Blekinge och Maria Granberg, IVL)
    • Oljeskadat vilt, Måns Hjernquist, Katastrofhjälp för fågel och vilt (KFV)
    • Åtgärdsprogram för havsmiljön, Jonas Pålsson, Havs- och vattenmyndigheten och Jonas Henriksson, IVL
  • Tema ersättning:
    • Skadeståndsansvar för utsläpp av olja och andra skadliga ämnen igår, idag och i framtiden, Måns Jacobsson
    • Det svenska systemet för ersättning, Elisabeth Samuelsson, MSB
    • International Group of P&I Clubs och fartygsförsäkringsgivarens roll vid oljespill, Victor Johansson, The Swedish Club
    • Samtal och möjlighet att ställa frågor om ersättning
  • Nyhetspanel 2025 – överblick av utvecklingen. NSO och deltagare erbjuds att presentera nyheter.
  • Tema nationell beredskapsplan:
    • NSO:s arbete med en aktörsgemensam nationell beredskapsplan
    • Hearing genomförs. Dokumentutkast delas med deltagarna som erbjuds möjlighet att lämna muntliga kommentarer på planen.
  • Kvällsaktivitet onsdag:
    • Filmvisning: Oljesanering efter Marco Polo, Blekinge (MSB, 90 sekunder reportage)
    • Middag ingår

Dokumentation från de senaste konferenserna

Sammanställningen av presentationer, filmer och dokumentation från konferensen 2024 finns nu att ta del av som presentationer och filmade föreläsningar.

Dokument från Nationell konferens för oljeskadeskydd

Här finns dokumentation samlad från den nationella konferensen för oljeskadeskydd samlad år för år.

Till toppen av sidan