Nyheter: brandfarliga och explosiva varor
Nyheter inom området brandfarliga och explosiva varor
Nyheter
MSB föreslås utveckla kommunernas arbete med explosiva varor
Regeringen föreslår i vårändringsbudgeten att MSB ska få ett ökat anslag på fyra miljoner kronor för att stötta kommunernas arbete med explosiva varor.
Tillståndsregister för explosiva varor
Den 8 oktober öppnas det nationella tillståndsregistret för explosiva varor (NATEV) upp för fler myndigheter och enskilda handlare av explosiva varor. Registret gör det möjligt att snabbt kunna kontrollera om ett tillstånd är giltigt eller inte och kan komma att bli en viktig pusselbit i arbetet mot den organiserade brottsligheten.
Åtgärdslista för att stoppa illegala sprängningar lämnad till regeringen
Hösten 2023 fick myndigheterna i Nationellt forum för sprängämnessäkerhet regeringsuppdraget att intensifiera och utveckla arbetet med att förebygga och förhindra illegala sprängningar. Sammantaget föreslås trettio åtgärder till övervägande. MSB har varit samordnande i regeringsuppdraget och den rapport som lämnades till regeringen 1 oktober.