Nyhet
Publicerad: 12 juni 2025 , Klockan 12:59

Förslag för att stärka näringslivets försörjningsberedskap

Utredningen om näringslivets försörjningsberedskap gör några antaganden och lämnar en rad förslag för att stärka näringslivets försörjningsberedskap. Betänkandet presenterades för regeringen den 9 juni 2025.

Försörjningsberedskap handlar om förmågan att upprätthålla samhällsviktiga funktioner och att förse befolkningen med varor och tjänster som behövs för att upprätthålla liv och hälsa. Det handlar alltså om samhällets förmåga att fortsätta fungera även i den svåraste av situationer – ett krig.

– Arbetet med att stärka försörjningsberedskapen har kommit en bit på väg – men mycket återstår och tempot behöver öka. Jag ser fram emot att utredningens förslag tas vidare och att fler förutsättningar för den privat-offentliga samverkan nu kommer på plats. Det är dags att vi, tillsammans med näringslivet, går från ord till handling, säger Mikael Frisell, generaldirektör MSB.

Utredningen gör antagandet att MSB får ett tydligare ansvar för den nationella samordningen av det civila försvaret och försörjningsberedskapen och att myndighetens verksamhet renodlas. I det sammanhanget föreslås en elfte beredskapssektor för industri, bygg och handel samt att Boverket och MSB ges i uppdrag att utreda förutsättningarna för att inrätta förstärkningsresurser för området.

Förslag på försörjningsberedskapsavtal

Utredningen föreslår ett system för försörjningsberedskapsavtal, så kallade F-avtal, för avtal som bland annat inte omfattas av ordinarie upphandlingsregler eller inte omfattas av EU-rätten. Avtalen ska gälla verksamhet och leveranser som syftar till att upprätthålla den försörjning av varor och tjänster som är nödvändig för att trygga befolkningens överlevnad, säkerställa de viktigaste samhällsfunktionerna eller bidra till det militära försvarets inklusive allierade militära styrkors förmåga vid fredstida krissituationer, höjd beredskap och krig.

I betänkandet påpekas även att samtliga beredskapsmyndigheter bör prioritera arbetet med försörjningsanalyser, eftersom det är en förutsättning för en robust försörjningsberedskap, med hänvisning till att ta del av metod- och övningsstöd från MSB.

MSB ska upprätta en prioritetsordning

MSB föreslås få ansvar att föra register över de försörjningsberedskapsavtal som ingåtts och upprätta en lägesbild över avtalen som ska stämmas av med relevanta aktörer. Därutöver föreslås MSB få uppdraget att, med stöd av civilområdesansvariga länsstyrelser, sektorsansvariga myndigheter och Försvarsmakten, upprätta en allmän prioriteringsordning för försörjningsberedskap och kunna bistå med bedömningar över hur tillgängliga offentliga resurser bör prioriteras och fördelas vid ett allvarligt försörjningsavbrott.

En ytterligare uppgift som föreslås för MSB är rätten att meddela föreskrifter för verkställigheten av förordningen (1992:390) om förberedelser för leveranser av varor och tjänster.

– MSB har haft en expert med i utredningen och vi ser positivt på förslagen för samverkansformerna mellan näringslivet och det offentliga. Bland annat har vi vid flera tillfällen lyft frågan om att återuppbygga byggnads- och reparationsberedskapen och här lämnar utredningen flera förslag, säger Mikael Frisell, GD vid MSB.

Pressmeddelande på regeringens webbplats

Till toppen av sidan