MSB:s åtgärder 2025 inom räddningstjänst och skydd av civilbefolkningen
Nu finns en sammanställning över de åtgärder MSB planerar för under året som riktar sig till de kommunala räddningstjänstorganisationerna. Åtgärderna görs utifrån MBS:s uppdrag inom verksamhetsområdet räddningstjänst och skydd av befolkningen.
Det globala omvärldsläget ställer höga krav på både beredskap och anpassning. Krigets krav är i allt högre grad dimensionerande för vår verksamhet och kräver en snabb anpassning vad gäller åtgärder och prioriteringar. Erfarenheterna från Ukraina visar på åtgärder som behöver omhändertas för att stärka Sveriges förmåga att hantera nya situationer som kan inträffa under höjd beredskap eller krig.
– Vi hoppas att sammanställningen kan vara till nytta för räddningstjänsterna och ge en god överblick över planerade åtgärder inom räddningstjänst och skydd av civilbefolkningen, säger Cecilia Looström, avdelningschef för räddningstjänst och skydd av befolkningen, på MSB.
I denna sammanställning kan du se de åtgärder vi planerar för under 2025. Åtgärderna är indelade i fyra delar:
- Räddningstjänst, höjd beredskap och civilplikt
- Utbildning
- Förebyggande
- Styrning, uppföljning och tillsyn