Brandfarligt och explosivt
Hantering av brandfarliga och explosiva varor är förenat med särskilda risker. MSB skriver bland annat regler och ger vägledning med syftet att förhindra och begränsa konsekvenserna av olyckor med brandfarliga och explosiva varor.
Explosiva varor
- Om explosiva varor
- Användning av explosiva varor
- Förvaring av explosiva varor
- Gamla sprängkistor - risker och regler
- Godkännande av explosiva varor
- Import och export av explosiva varor
- Märkning av explosiva varor
- Pyroteknisk utrustning för fordon
- Pyrotekniska artiklar
- Spårbarhet av explosiva varor
- Tillverkning av explosiva varor
- Zonindelning och utrustning inom riskområden
- Skärpt kontroll över explosiva varor
Förändringar i lagen om brandfarliga och explosiva varor
Löpande information om nya föreskrifter, frågor och svar med mera med anledningen av förändringar i LBE.
Regler för brandfarliga och explosiva varor
Här finns länkar och information om lagen om brandfarliga och explosiva varor (LBE) varor och föreskrifter inom området.
Sprängämnesprekursorer
Sprängämnesprekursorer är utgångsämnen till hemgjorda sprängämnen. Flera av dessa är antingen förbjudna eller tillståndspliktiga.
Tillsyn enligt lagen om brandfarliga och explosiva varor
Tillsynen är en granskning för att kontrollera att verksamhetsutövare uppfyller krav som följer av LBE och föreskrifter.
Tillstånd för brandfarliga och explosiva varor
Här finns mer information om olika brandfarliga varor och krav på tillstånd.
Varnings- och förbudsskyltar
För hantering av farliga kemikalier, brandfarliga och explosiva varor finns regler om varnings- och förbudsskyltning.
Olycksrapportering och erfarenheterbrandfarliga och explosiva varor
Tillbud eller händelser som inneburit risk för olyckor enligt LBE ska rapporteras till tillsynsmyndigheten.
Nyheter: brandfarliga och explosiva varor
Nyheter inom området brandfarliga och explosiva varor