Webbinarium för myndigheter om samverkan med företag och personalförsörjning
Den 22 juni hålls ett lunchwebbinarium för beredskapsmyndigheter som behöver samverka med företag. Den handlar dels om utvecklingsprojekt med medel från anslag 2:4 Krisberedskap och dels om företagens möjligheter att säkra personal för att säkra försörjningen vid höjd beredskap.
Webbinariet är en del av större pågående arbete med att stärka samverkan mellan myndigheter och företag inom civilt försvar. Det finns möjlighet att ställa frågor under webbinariet om försörjningsberedskap och om personalförsörjning och den kommande vägledningen om krigsorganisation och krigsplacering för företag.
För den som inte har möjlighet att delta på webbinariet finns information på MSB:s webbplats om några spännande utvecklingsprojekt där myndigheter och företag samverkar.