10-12 mars håller WHO (FN:S världshälsoorganisation) ett ministermöte i Parma, Italien där deltagarna ska diskutera och godkänna en deklaration om barns miljö och hälsa.
Man har räknat fram att under de tre dagar mötet pågår omkommer omkring 345 barn och unga i Europa av olyckor eller skador.
Barn från socialt utsatta hem riskerar i högre grad att drabbas av olyckor än andra. Det beror på att föräldrarna på grund av olika socioekonomiska faktorer som låg inkomst, lägre utbildning och sämre bostadsmiljö inte har möjlighet att skydda och stödja barnen på samma sätt som familjer som lever under bättre villkor.
Det framgår av den rapport om olyckor bland barn och unga i Sverige som MSB tidigare publicerat. Där kan man också se att risken för trafikskador i åldrarna 0-6 år var fördubblad mellan åren 1990 och 2004 i hushåll med socialbidrag. För barn i åldrarna 7-12 år finns det en förhöjd risk när det gäller trafikskador för barnen i hushåll med socialbidrag eller en ensamstående förälder.
MSB representerar Sverige i nätverket European Child Safety Alliance (ECSA). Under mötet i Parma kommer ECSA lyfta just frågan om ojämlikhet utifrån skadors fördelning och behovet av att samhället på ett än tydligare sätt börjar agera för barns rättigheter till omsorg, trygghet och utveckling.
Kontakt
Daniel Carlsson, Barnsäkerhetskoordinator, MSB, 010-240 53 95