I kommunal räddningstjänst råder en sned könsfördelning mellan män och kvinnor. Endast ett par procent av de heltidsanställda brandmännen och räddningstjänstpersonal i beredskap är kvinnor.
Sedan slutet av 1990-talet har en rad åtgärder genomförts i syfte att öka andelen kvinnor i räddningstjänsten. Resultatet av dessa åtgärder är att antalet kvinnor ökat något men ökningen går mycket långsamt.
Med mångfald avses i detta sammanhang att de ”olikheter” som finns i samhället även skall avspeglas inom räddningstjänsten. Exempel på mångfald är annan etnisk och kulturell bakgrund än nordisk, sexuell läggning som avviker från heteronormen samt könsöverskridande identitet och uttryck.
Det finns ett stort intresse inom kommunal räddningstjänst dels för att öka antalet kvinnor så att jämställdhet på sikt kan uppnås och dels att öka mångfalden inom yrkesområdet.
MSB:s jämställdhetsarbete
MSB:s jämställdhets- och mångfaldsarbete tar sin utgångspunkt i de sju diskrimineringsgrunder som finns angivna i diskrimineringslagen som trädde i kraft den 1 januari 2009.
MSB stödjer utvecklingen av jämställdhet och mångfald i kommunal räddningstjänst, bland annat genom att finansiera forskning på området. MSB utlyser också årligen ekonomiskt stöd till de räddningstjänster som anordnar lokala aktiviteter i syfte att intressera underrepresenterade grupper för brandmannayrket.
Från och med halvårsskiftet 2009 pågår ett femårigt handlingsprogram för ökad jämställdhet och mångfald i det kommunala säkerhetsarbetet.
Nationellt arbete inom jämställdhet och mångfald
I juni 2009 presenterade regeringen en strategi för jämställdhet på arbetsmarknaden och i näringslivet. Strategin innehåller både en analys och en beskrivning av konkreta åtgärder som främjar kvinnors och mäns lika möjligheter att utvecklas i arbetslivet och i näringslivet.
Målet för jämställdhetspolitiken är att kvinnor och män har samma makt att forma samhället och sina egna liv. Jämställdhet bidrar också till ekonomisk tillväxt genom att alla människors kompetens och skaparkraft tillvaratas och främjas.
Regeringen bedömer att det behövs en samlad, långsiktig strategi som kan vara vägledande för politiken för jämställdhet på arbetsmarknaden och näringslivet. Strategin innehåller därför både de insatser som regeringen gör och avser att göra i enlighet med följande inriktningar
- motverka könsuppdelningen på arbetsmarknaden och i näringslivet
- främja jämställda villkor för entreprenörskap
- jämställt deltagande i arbetslivet
- jämställda arbetslivsvillkor.